Návodů, jak vymalovat byt, najdete na internetu nepřeberné množství. My jsme ale dali dohromady 10 tipů, na které jsme přišli během naší mnohaleté malířské praxe a o kterých se prostě „moc neví“.
Máte někde ve sklepě ty staré štětce a válečky, které tam zbyly ještě po předchozích majitelích? Tak je tam s klidným srdcem nechte. Pořekadlo „nejsem tak bohatý, abych mohl kupovat levné věci“ platí u malování několikanásobně. Na štětci za několik desítek korun sice jednorázově ušetříte, výsledek vašeho malování bude ale nejspíše takový, že jeho nápravu budete muset sjednat u profesionálů. To je sice skvělá zpráva pro nás, vy to ale zřejmě moc neoceníte.
Pro nákup malířských potřeb využijte spíše menší, rodinné prodejny. Prodejci zde svůj sortiment opravdu dobře znají a vám tak spolehlivě poradí.
Aby byla nová výmalba skutečně dokonale hladká, je ideální nejdříve všechny stěny důkladně obrousit a tak odstranit všechny nerovnosti, zbytky tmelů po spárování děr po hřebících a podobně. Narovinu ale říkáme, že jde o poměrně náročnou a možná až příliš perfekcionistickou práci, pokud tedy nevyžadujete naprosto dokonalé zdi. Co ale rozhodně doporučujeme, je obroušení alespoň lokálních míst – zmíněných nánosů tmelu po spárování a jiných nedokonalostí. K broušení můžete použít jak brusný papír za pár desítek korun, tak profesionální brusky na stěny za několik tisíc. V tomto případě nejvíce rozhodují vaše finanční možnosti.
Stěhovat nábytek z místnosti během malování už v dnešní době nedává přílš smysl. Raději jej pouze „odstěhujte“ do středu místnosti a zakryjte jej malířskou folií. Tu přilepte k podlaze papírovou lepící páskou – ochráníte tak nábytek nejen před znečištěním barvou, ale také před dalším prachem, který se může během malování objevit.
Je dobré vědět, že pokud se rozhodnete vymalovat některé ze stěn například červenou nebo oranžovou barvou, zpravidla si nevystačíte jen s jedním nátěrem. Pro dosažení opravdu živé, výrazné barvy je potřeba alespoň třech, někdy i více nátěrů. I tak ale výsledek nemusí vždy zcela odpovídat vaší vysněné představě. Co se výrazných barev či jiných výrazných prvků týče, doporučujeme obrátit se na profesionály, kteří se specializují nejen na klasické „bílení“, ale také na náročnější výmalby, na které jsou připraveni jak z hlediska dovedností, tak potřebného vybavení.
I když malujete „jen“ bílou, je potřeba si veškerou barvu předem připravit. Smíchejte všechny plechovky s barvou v jednom větším kbelíku. I když se jedná o stejný odstín, prakticky nikdy není úplně 100% stejný v každé plechovce. A to se samozřejmě může na výmalbě projevit – a někdy být bohužel až do očí bijící.
Barvy smíchejte ve stabilním, „spolehlivém“ kbelíku, do kterého se dobře dostanete jak válečkem, tak štětcem. Nezapomeňte, že kbelík budete muset umístit i na štafle.
Většina lidí nejdříve štětcem natře všechny rohy a pak zbytek stěn domalují válečkem. Není to ale úplně ideální způsob, protože může zanechat barevné nesrovnalosti. Mnohem efektivnější je vymalovat roh u stěny, kterou chcete malovat a ještě dříve než takto nanesená barva v rohu zaschne, domalovat i zbytek stěny válečkem. Tímto způsobem se „štětcová“ a „válečková“ část krásně spojí a výsledkem bude jednolitě vymalovaná stěna.
Pokud vám to technické možnosti dovolují, zvažte sundání krytů vypínačů a zásuvek namísto jejich polepení krycí páskou. I přes důkladný polep totiž občas nezabráníte tomu, aby barva na vypínače prosákla (a než si toho všimnete, tak pořádně zaschla). Navíc tak docílíte toho, že barva kolem vypínačů nebude nijak odlišná od zbytku zdi.
Tento bod využijete především u malování (výraznějšími) barvami. Na výsledek své práce si pořádně posviťte. Většinu lidí zajímá, jak bude výmalba vypadat na denním světle – to vám mohou simulovat profesionální pracovní LED světla, nebo je prostě potřeba na „optimální“ denní světlo počkat.
Může se to zdát jako malichernost, ale to, jak máte například postavený žebřík či jestli se musíte kvůli každému tahu štětcem potýkat s překročením nějaké překážky, významně ovlivní celý výsledek malování. Zkuste si prostě celé malování co nejvíce zpříjemnit – najít dobrou „malířskou pozici“, mít vždy všechny potřebné pomůcky na dosah ruky a podobně. Čím plynuleji vám práce půjde, tím lepší bude finální výsledek.
Pokud malování nedokončíte během jednoho dne, je potřeba se vhodně postarat o vaše malířské náčinní, aby bylo připravené na pokračování další den. Váleček i štětce důkladně omyjte v mýdlové vodě a pak je zabalte do igelitu. Díky tomu pomůcky zcela nevyschnou. Úplné vyschnutí totiž není pro malování hned další den žádoucí, protože může komplikovat nanášení barvy.
Volejte a pište nonstop. Odpovíme obratem i na cenovou poptávku, kterou nám zašlete!
© SuperMalovani.cz | Všechna práva vyhrazena
Crafted with by ReinDeer Digital